Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Wyszukiwarka

Informacje

Twoje słowa. Moja godność

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich
w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny
realizowany przez Stowarzyszenie Forum 4 Czerwca w partnerstwie z Stowarzyszeniem Kulturalnym "Pocztówka"

Cyfrowy świat seniora

Projektu „Cyfrowy świat seniora” dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025” – edycja 2023

Projekt „Język wobec starości – szacunek w praktyce"

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy
finansowanego 
przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. 

"Język wobec starości, szacunek w praktyce"

Spotkanie kończące projekt realizowany z datacji  z dotacji Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy 
finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG w Drzewicy 6 października 2022 roku

Koncert w Królikarni

Wycieczka do Warszawy w ramach projektu "Senior Bezpieczny i Aktywny" - ASOS 20218

Senioriada w Uniejowie

Święto Seniorów zorganizowane w ramach projektu "Mądre Życie Seniora" - ASOS 2019

Twoje słowa. Moja godność

Stowarzyszenie Forum 4 Czerwca w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kulturalnym „Pocztówka” przystąpiło do realizacji projektu „Twoje słowa. Moja godność” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

 

Celem projektu jest przeciwdziałanie używaniu dziadurzenia (ang. elderspeak), tj. specyficznego i dyskryminującego osoby starsze języka.

Wyniki badań oraz codzienne obserwacje wskazują, że dziadurzenie jest zjawiskiem powszechnym, doświadcza ponad 1/3 osób 60+. Ponad 1/4 osób 60+ doświadcza go w formie instytucjonalnej dyskryminacji (badania własne Forum 4 Czerwca przeprowadzone w 2021/2022).

Dziadurzenie narusza godność osób starszych. Jego główną przyczyną jest stereotypowe postrzeganie osób starszych jako „niesprawnych intelektualnie” i wymagających „prowadzenia za rękę”.  Stąd np. przerywanie wypowiedzi osoby starszej i „uzupełnianie” za nią dalszego ciągu, częste zadawanie pytań zamkniętych, sugerujących odpowiedź, zwroty w rodzaju „zjemy obiadek” zamiast „będzie obiad”. Osoby używające dziadurzenia często nie mają świadomości jego dyskryminującego charakteru. Część starszych osób – mimo, że protekcjonalny język im nie odpowiada – nie reaguje, gdyż uważają, iż jest on w takim samym stopniu związany ze starzeniem się, jak np. mniejsza sprawność ruchowa.

Planowane działania (warsztaty antydyskryminacyjne z zakresu komunikacji społecznej, praw człowieka oraz kampania społeczna) mają ograniczyć przyczyny i zmniejszyć skalę występowania dziadurzenia – poprzez: uświadomienie jego negatywnych skutków dla społecznego funkcjonowania osób 60+, podniesienie kompetencji komunikacyjnych osób 60+ i nauczenie asertywnego reagowania na dziadurzenie oraz stworzenie sieci instytucji lokalnych pod hasłem
„Tu nie dziadurzymy”.

Bezpośrednimi obiorcami projektu będą osoby 60+ i pracujące z osobami starszymi, a pośrednią grupą odbiorców – społeczność lokalna województwa łódzkiego i województwa podlaskiego.

Projekt realizowany przez 18 miesięcy (od 1.11.2022 do 30.04.2024), na terenie woj. łódzkiego i podlaskiego.

Projekt „Twoje słowa. Moja godność” jest kontynuacją pierwszego w Polsce projektu podejmującego problem dziadurzenia „Język wobec starości – szacunek w praktyce”.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-01-10 15:16:40przez:
Opublikowano:2023-01-10 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający:
Odwiedziny:1024

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.