Projekt "Komu zawdzięczamy naszą Niepodległość: od Paderewskiego do lokalnych bohaterów tamtych czasów”. Podsumowanie

Zakończyliśmy realizację zadania „Komu zawdzięczamy naszą Niepodległość: od Paderewskiego do lokalnych bohaterów tamtych czasów” .

W jego ramach przeprowadzone zostały międzypokoleniowe warsztaty pt. „Nasi lokalni, nieznani współtwórcy niepodległości” w Drzewicy, Uniejowie, Łowiczu oraz Inowłodzu. W warsztatach wzięli udział seniorzy z Drzewickiego Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” z Drzewicy, Uniejowskiego Uniwersytetu III Wieku w Uniejowie, z Klubu Seniora Radość z Łowicza i z Klubu Seniora z Inowłodza oraz uczniowe Szkoły Podstawowej w Uniejowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy, uczniowie – członkowie koła historycznego z II LO im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu  oraz uczniowie Publicznej Szkoły im. J. Tuwima w Inowłodzu. Warsztaty zakończyły się uroczystym odsłonięciem tablic pamiątkowych.
Zorganizowany został również koncert pieśni patriotycznych oraz marsz na dystansie 1918 m,

W dniu 14.12.2018 r. uczestnicy warsztatów międzypokoleniowych w Drzewicy upamiętnili Pana Jana Gapysa, lokalnego, nieznanego współtwórcy Niepodległości. Tablica pamiątkowa wykonana przez uczestników warsztatów odsłonięta została w Zespole Szkół Ponadgimazjalnych w Drzewicy, gdzie pozostanie. W uroczystości uczestniczyła wnuczka Pana Gapysa, seniorzy z Klubu Aktywnego Seniora działającego przy Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” oraz uczniowie.

W tym samym dniu w komnatach Zamku Królewskiego Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Pana Jana Kuszewskiego, lokalnego, nieznanego współtwórcy Niepodległości. W uroczystości licznie uczestniczyła rodzina Pana Kuszewskiego, w tym córki Panie Stefania Abramczyk i Halina Cisowska z mężem Tadeuszem, którzy byli również uczestnikami warsztatów międzypokoleniowych. Uroczystość przygotowali członkowie Powiatowego Stowarzyszenia ERiI-Koło w Inowłodzu oraz uczniowie Publicznej Szkoły im. J. Tuwima w Inowłodzu z pomocą swoich nauczycieli. Wspomnienie o Panu Kuszewskim przygotowane na podstawie archiwalnych dokumentów przedstawiły Zofia Jóźwik i Zofia Tomasik.
Dziękujemy za organizację uroczystości Pani Barbara Opacka we współpracy z pracownikami Gminnego Centrum Kultury Zamek Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu oraz Pani Dyrektor Szkoły Jolancie Łon. Szczególne podziękowania za pomoc kierujemy do Wójta Gminy Pana Bogdana Kąckiego.

W dniu 18.12.2018 r. odbyły się uroczystości odsłonięcia tablic pamiątkowych w Uniejowie oraz Łowiczu.
Izba pamięci Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa będzie miejscem upamiętnienia lokalnego, nieznanego współtwórcy Niepodległości, Uniejowianina Kazimierza Szuszkiewicza vel Szotkiewicza.
W gościnnych progach II LO w Łowiczu, odsłonięta została tablica upamiętniająca lokalnych, nieznanych współtwórców Niepodległości-małżeństwo Czumakowów i ich syna Władysława. Podziękowania składamy Pani Prezes Klubu Annie Bieguszewskiej oraz nauczycielce historii w II LO Pani Agnieszce Pawłowskiej-Kalinowskiej za współpracę i przygotowanie uroczystości.

W ramach zadania odbył się w Łowiczu marsz na na dystansie 1918 m, w którym wzięli udział członkowie Klubu Seniora Radość w Łowiczu oraz uczniowie tamtejszego II LO.

Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Szkołą Podstawową zorganizowali nastrojowy wieczór pieśni patriotycznych

Warsztaty, koncerty oraz marsz realizowane były w ramach projektu „Komu zawdzięczamy naszą Niepodległość: od Paderewskiego do lokalnych bohaterów tamtych czasów” dofinansowanego ze środków programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018.


#FIO2018 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-03-26 19:39:12przez:
Opublikowano:2018-12-18 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający:
Odwiedziny:3610

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.