Konferencja kończąca projekt "Język wobec starości, szacunek w praktyce"

Konferencja kończący projekt „Język wobec starości, szacunek w praktyce” odbyła się 6 października 2022 roku w Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy, w której uczestniczyło  ponad 120 uczestniczek i uczestników projektu, przedstawicielek i przedstawicieli siedmiu gmin uczestniczących w realizacji projektu.

Uczestniczki i uczestnicy wysłuchali dwóch prelekcji „Praktyczne przejawy ageizmu” - Danuty Parlak – członkini Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych przy RPO i „Reaguję na dziadurzenie, nie dyskryminuję innych” - Leny Rogowskiej-Lewandowskiej – trenerki równościowej oraz podsumowanie realizacji działań pilotażowego projektu „Język wobec starości, szacunek w praktyce” przedstawione przez Magdalenę Małgorzatą Skrzydlewską, koordynatorkę projektu oraz ambasadorki i ambasadora kampanii społecznej przeciwdziałającej dziadurzeniu reprezentujący 7 gmin województwa łódzkiego: Drzewicę, Inowłódz, Łask, Łowicz, Opoczno, Uniejów i Żarnów).
Oprawę artystyczną konferencji zapewnił występ zespołu śpiewaczego Klubu Seniora „Radość” z Łowicza, grupy kabaretowej działającej przy Uniejowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz rekonstrukcja nadania praw miejskich Miastu Drzewica w wykonaniu Koła Gospodyń Miejskich „Drzewiczanki”.

Podsumowanie działań w projekcie „Język wobec starości, szacunek w praktyce”

Celem projektu było przeciwdziałanie używaniu wobec osób starszych dyskryminującego języka elderspeak a także wprowadzenie do języka polskiego nowych terminów – „dziadurzenie” i „gerontomowa” – jako tłum. ang. „elderspeak” w 7 gminach woj. łódzkiego (Drzewicy, Opocznie, Żarnowie, Inowłodzu, Łasku, Łowiczu, Uniejowie).

Planowane działania (warsztaty edukacyjno-aktywizujące i kampania społeczna) przyczyniły się do ograniczenia dziadurzenie poprzez [1] wyjaśnienie jego przyczyn, [2] uświadomienie jego negatywnych skutków dla funkcjonowania os. starszych, [3] nauczenie niedyskryminujących form językowych, [4] nauczenie asertywnego reagowania na dziadurzenie; oraz [5] utworzenie – w ramach kampanii społecznej – sieć lokalnych organizacji i instytucji przeciwdziałających dziadurzeniu.

Bezpośrednimi odbiorcami warsztatów edukacyjnych było 146 osób starszych i 122 osoby pracujące z osobami starszymi. Przeprowadziliśmy 122 godziny warsztatów edukacyjnych. Zbudowaliśmy sieć instytucji i organizacji, które zobowiązały się do działań wspierających przeciwdziałanie dziadurzeniu. Przystąpienie do sieci podpisało 74 sygnatariuszy w 7 gminach. Łącznie w nasze działania zaangażowaliśmy 425 osób.


Przeprowadziliśmy bardzo udaną kampanię społeczną i zrealizowaliśmy ambitny plan działań komunikacyjnych – co sprawiło, iż nasz projekt odbił się szerokim echem w gminach i powiatach, na obszarze których był realizowany, a także zaowocowało publikacjami i audycjami w mediach ogólnopolskich. Z przekazem na temat zjawiska dziadurzenia (gerontomowy) (a tym samym wprowadzając te dwa nowe terminy do języka polskiego) dotarliśmy do co najmniej 40 000 osób.

W ramach projektu powstały materiały i narzędzia do wykorzystania w innych projektach – scenariusze warsztatów dla osób starszych i osób pracujących z osobami starszymi oraz materiały informacyjno-promocyjne (filmy edukacyjne, ulotka, plakat i poradnik).

Projekt „Język wobec starości, szacunek w praktyce” z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-01-10 16:47:03przez:
Opublikowano:2023-01-10 00:00:00przez:
Podmiot udostępniający:
Odwiedziny:842

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.